Codex Manesse, poč. 14. stol.

V dnešní době když jede člověk stanovat, tak si sbalí krosnu, spacák, karimatku a stan a může vyrazit. Život středověkých lidí byl malinko složitější.

Místo spacáku a karimatky si jeden mohl ustlat na seně (pokud bylo nějaké poblíž), nebo seno nacpat do slamníku, což je jakýsi pytel na seno/slámu a nahrazuje tak matraci. Nejčastěji používáme (jako ekvivalent pro karimatku) kožešiny, především ovčí, protože nejlépe hřejí a bývají i nejměkčí. Pod sebe se dá nahromadit také značné množství vlněných jednobarevných dek (v barvách jako je šedá, nevýrazná zelená, béžová apod.), kterými se také pak spáč přikryje.

Doporučujeme spát v prošívanici. Nejen že výborně drží teplo a člověku pak v mrazivé noci není zima, zároveň pak je zbrojný rychlejší co do vyběhnutí na poplach a připravenosti na případný noční boj nebo jen hlídku.

Na spaní pak existovaly i dřevěné postele a to buď prkýnkové nebo provazové či plátnové. Postele u nás používá v hojné míře šlechta nebo členové družiny, kteří by se i na dekami a kožešinami vycpané zemi nevyspali.