Nic

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Nic, neboli nohavice, jakožto ochranu nohou používají především spojky a střelci, protože právě ti musí být hodně pohybliví a rychlí. Lehkooděnci bez ochrany nohou také vydrží, ovšem už na vlastní nebezpečí. Na každý pád je pro ně, i pro těžkooděné dobré pořídit si prošívané nohavice.

 

 

 

Prošívané nohavice

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Základní a nejpoužívanější ochrana nohou pro lehkooděnce i pro těžkooděnce. Střih se velmi podobá nohavicím civilním, ovšem šity jsou z několika vrstev plátna nebo vlněných dek (postup výroby je tedy stejný, jako u prošívané zbroje) a jsou dlouhé jen po kolena, popř. na nich může být našitá myška. V dnešní době si někteří šermíři šijí prošívané nohavice dlouhé, to kvůli bezpečnosti. Nohavice se dají buď zavěsit zevnitř za prošívanici nebo za spodní pásek.

 

 

 

Kroužkové nohavice

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Přes nohavice prošívané se dají nasadit nohavice kroužkové. Opět je to záležitost dražší a jen pro těžkooděnce, jelikož lehkooděnci musí být přeci jenom pohyblivější a rychlejší, nežli bojovníci v kroužkách. Platí zde podobná pravidla, jako u kroužkové košile.

 

 

 

 

 

Boty

Dobré boty mohou v boji poměrně výrazně pomoci. Pro bojovníky v prvních a druhých řadách doporučujeme pořídit podbité boty – celkově to pak méně klouže.