Oblečení

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Každý správný naverbovaný drn jde do bitvy pouze v oblečení a popřípadě v helmě, pokud si ji může dovolit. Každý správný drn taky v bitvě nepřežil příliš dlouho. Proto si z nich nebudeme brát příklad a oblečení budeme brát pouze jako první, základní vrstvu, na kterou navrstvíme další části zbroje.
Samotné oblečení může být považováno za kompletní zbroj pouze pro střelce a to jen v některých bitvách (v těch, kde střelec umírá automaticky, když se dostane na dosah zbraně nepřítele). Přesto doporučujeme každému střelci pořídit si alespoň prošívanou vestu (viz dále).

 

 

 

Rukavice

Speculum humanae salvationis, pol. 14. stol. – detail

Rukavice jsou naprosto základní ochranou rukou. Chrání je především před posekáním a zraněním, které způsobí náraz tupé kovové zbraně, které můžou mít i dvoumetrovou násadu.
Pro každou složku armády samozřejmě platí jiné standarty rukavic. Střelci mají lehké a tenké prstové rukavice, protože potřebují pohyblivé prsty. Není to však podmínkou. Lehkooděnci mívají obyčejné prošívané rukavice, popřípadě s vloženými kusy kůže a nakonec těžkooděnci, ti mají rukavice minimálně prošívané, ideálně ovšem ještě potažené kroužky.

 

 

 


Prošívaná zbroj

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Neboli prošívka je základní a povinná součást zbroje pro všechny, kdo se účastní boje. Je ušitá z několika mnoho vrstev plátna nebo několika vrstev vojenských dek (2 tlustší, nebo 3 minimálně) a pak, jak už sám název napovídá, je prošitá podobným stehem jakým je steh na kůži. Před prvním šitím prošívanice se zeptej ostatních ostřílených bojovníků, určitě ti rádi poradí se střihem a různými vychytávkami typu kde přidat více dek a kde naopak ubrat. Střelcům je povoleno mít prošívanou zbroj bez rukávů kvůli lepší pohyblivosti rukou.

 

 

 

 

 

 

Kroužková zbroj

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Kroužkovka, jak se jí říká, je velice drahou záležitostí. Byla drahá ve středověku a není to levná záležitost ani dnes. V našem období se dělaly kroužkové zbroje kombinací vysekávaných a nýtovaných kroužků. Pozor, kdyby ti někdo nabízel kroužky zavírané, neber si je, nejsou správné.

 

 

 

 

 

 

Doplňky

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Pokud budeš chtít nastoupit do boje, budeš si muset ještě pořídit různé ochranné doplňky. K prošívanici tedy vždy měj ochranu krku – prošívaný krček nebo celou prošívanou kuklu.