Batvat

batvat

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Se nosí jako měkčení pod každou helmu, někdy v podobě prošívané kukly. Bez batvatu helma chrání pouze proti samotnému seku, ale síla úderu zbraní by bez batvatu plně dopadla na hlavu člověka. Bez něj, nebo obdobného měkčení helmy nebude nikdo bojovat.

Aventail

aventail

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Aventail je kroužková ochrana obličeje a krku zavěšená buď přímo z helmy, nebo je tvořena kuklou pod helmou. Obličejová ochrana u aventailu bývá přivazovací, nebo jinak připevněná, aby člověk při odpočinku mohl lépe dýchat a bylo mu rozumět.

Lebka

lebka

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Je nejzákladnějším typem helmy, se kterým můžeš být vpuštěn do bitvy. Kryje pouze horní část hlavy, nebrání zásahům do obličeje ani do týla. Často se nosívá pod krožkovou kuklu nebo kbelcovou helmu. Je vhodná pro střelce, protože minimálně omezuje viditelnost a nebývá těžká. Při natahování tětivy luku k obličeji nijak nezavazí.

Klobouk

Klobouk

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Klobouk je standardní helma pro většinu vojáků, hlavně lehkooděnce. Umožňuje dobrou viditelnost a zároveň chrání horní část hlavy a díky krempě chrání z části týl a obličej. Přímým zásahům do obličeje ale nijak nezabrání. Doporučuje se nosit s kuklou nebo aventailem.

Hrncová helma

Hrncova helma

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Je helma do prvních řad a je určena výhradně těžkooděncům. Hrncová helma je výbornou ochranou hlavy i obličeje, ale špatně se v ní vidí a dýchá. Je třeba počítat s tím, že pokud nosíš do boje tento typ helmy, nepřátelé budou počítat s tím, že k tomu máš adekvátně kvalitní zbroj a proto se nebudou ostýchat a nebudou tě šetřit (zkráceně řečeno nechoď do bitvy v hrncové helmě když na sobě nemáš nic lepšího než prošívanici).