Střelnými zbraněmi nazýváme takové zbraně, které střílí šípy, šipky nebo kamení. Zbraně typu dělo, píšťala, hákovnice apod., ze kterých se střílí pomocí střelného prachu a nábojů – kulek, pak řadíme mezi zbraně palné.

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Nejjednodušším typem je prak. Jde o kožený „váček“ tvaru lidského oka, ke kterému jsou přišity v nejušších místech celkem dvě šňůrky, z nichž jedna má očko na prst. S prakem je potřeba co nejvíce cvičit, abys dosáhl dobrých výsledků a přesných tref.  Na druhou stranu jde o velmi nenáročnou zbraň co se pořízení týče a navíc ji člověk bez problémů schová do tašvice.

 

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Samostříl (nebo také později v 15. století kuše) je typickou zbraní  pro husitské období, ale oblíbenou se stala již počátkem 14. století a od jeho poloviny začala na českém území převládat. Není divu. Z kuše totiž dokáže střílet prakticky každý bez většího tréninku. Na druhou stranu nejsou až tak jednoduché na výrobu. Náboji jsou šipky, které bývají na rozdíl od šípů kratší, tlustší a mají jen dvě letky. Hojně jsou tedy využívány v boji.

 

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Snad nejtěžší zbraní co do naučení se je luk. Co je těžkého na napnutí kusu klacku? Vskutku, střelba z luku by se mohla zdát jednoduchou záležitostí, ale chce-li střelec být dobrým, tedy přesným a rychlým, je potřeba neustávat v tréninku. Základem je také dobrý a vyhovující toulec, který většina střelců nosí u pasu. Dále pak doporučujeme ochrané prvky jako jsou tenčí prstové rukavice a nátepník, který si každý může vyrobit. Pokud máš nový luk, je potřeba ho zastřílet a to prvně 25 ranami na čtvrt nátah a pak 50 ranami na poloviční nátah. Dále je potřeba kontrolovat, zda je luk dostatečně navoskovaný, tak ho chráníme před zhoubným vlhkem. A ještě jedno důležité pravidlo – velmi dobře si rozmysli, komu svůj luk půjčíš, zda-li vůbec. Venca by mohl vyprávět.  Luky se v naší době používají především k lovu.

 

Palné zbraně se v Čechách objevují až kolem poloviny 14. století, tedy půl století po nás. Pro zájemce – zde je zajímavá diskuze na toto téma: http://dobakarlova.brodec.org/viewtopic.php?f=21&t=154