Každý jednotlivec, každá postava je krásná a jedinečná právě v detailech a dalších drobnostech, které krásně dotvářejí dobový život.  Ale pozor na to, abychom pak neměli všichni všechno stejné, abychom nevypadali jako ze sériové výroby. Zde je několik tipů na další užitečné věci, které obyčejný člověk mohl mít u sebe.

 

Speculum humanae salvationis, pol. 14. stol. – detail

Čutora – jedna z nejužitečnějších a nejnutnějších doplňků. Je velmi užitečná do boje, hlavně lehkooděncům, kteří z ní nejen pijí, ale častokrát dávají napít i více ozbrojeným lidem. Do parného léta poměrně nutnost. Čutora může být keramická (pozor opět na poměrnou křehkost materiálu) nebo kožená, což je v podstatě vydělaný měch nějakého zvířete.

Náboženské předměty – tedy ne okultní kosti a woodoo panenky (za to hrozí nařknutí za čarodějnictví). Ovšem měj na paměti, že se pohybujeme v době, kdy křesťanství, tedy konkrétně katolictví, mělo významné postavení v životě obyčejných lidí. Proto třeba růženec nebo prostý křížek je krásným doplněním dobového života.

Křesadlo – v tomto smyslu je míněna ocílka a pazourek. V dobách středověku neexistovaly sirky ani papír ani zapalovače či Pepo. Oheň se tedy zapaloval pomocí křesání ocílky o pazourek a troudu (např. téměř zuhelnatělá látka nebo suchá sláma či listí apod. – viz článek na Špernackých stránkách), kam jiskra dopadne a pak pomocí foukání se z pouhé jiskry stane oheň. Ocílka je tedy dalším vhodným doplňkem do tašvice.