Středověký člověk, jak jste si možná povšimli, neměl kalhoty s kapsami, kam by si mohl dát důležité věci, které potřebuje neustále nosit u sebe (jako jsou třeba peníze, mobil, papírové kapesníky, klíčky od auta…). Proto lidé nosili nejrůznější tašvice, měšce či mošny.

otm15v65d

mošna (Maciejowského bible, 13.st. – detail)

Mošna je výraz pro látkovou tašku přes rameno, která se velmi hodí třeba pro polní tažení, kdy si člověk s sebou táhne i jídlo, nebo pro procházku po tržišti, či pohyb po táboře.

otm25vc&d

tašvice (Maciejowského bible, 13.st. – detail)

Tašvice je název pro menší koženou taštičku (třeba jako dnešní ledvinka), která se nosí na vrchním pásku a do ní si člověk dává nejrůznější drobné věci, které musí mít pořád u sebe.

Měšec je název pro váček, do kterého si středověký člověk schovával peníze (tedy dnešní peněženka). Měšce se nosily v tašvicích (ne volně na pásku – dnes také nenosíme peněženky na vrchním oblečení volně k mání zlodějům).

Batoh jako takový pravděpodobně nebyl znám, ale větší a objemné osobní věci se určitě dávaly do různých pytlů. Jelikož se nám nezachovalo mnoho obrázků či dokladů o možné podobě pytlů, jsou různé dohady o tom, zda byly pytle bez popruhů, s popruhem jedním nebo dvěma a na tuto otázku není jednoznačná odpověď.

Větší náklad se dal přenášet buď v proutěných nůších nebo v torně, což je výraz pro pytel, který se přivázal ke konstrukci připomínající žebřík vyrobený ze silnějších větví (podobnou konstrukci mají staré krosny).

Ten největší a nejtěžší náklad byl pak převážen na vozech se zapřaženými zvířaty nebo lidmi.