otm25vc&d

Maciejowského bible, 13.st. – detail

otm29rd

Maciejowského bible, 13.st. – detail

Boty jsou nezbytnou součástí kostýmu. I v dobách středověku byly různé typy bot, různě vysoké a různě střižené. Nejjednodušším typem bot byly tzv. krpce (střih níže), které do začátku bohatě stačí. Ku dalším typům bot nutno říci, že ve středověku se nosily především kotníkové, popř. mírně zvýšené střevíce s obráceným švem (tedy šev byl vidět asi tak jako na oblečení ). Jejich výška byla od kotníků po půle lýtek, vyšší boty (po kolena) byly boty jezdecké.

Dalším, ačkoliv poměrně ojedinělým, typem bot jsou dřeváky do nepohody. Ty ovšem jsou až nadstavba.

Co se nenosilo: jezdecké boty až ke kolenům, boty se zahnutou špičkou nahoru, boty vepředu se švy

KRPCE

materiál: kůže

barva: vyvarujte se nepřírodním barvám, jako např. zelená, červená, modrá

výška: po kotníky

střih:

krpce

Střih je velmi jednoduchý, stačí obkreslit tento přibližný tvar, prorazit sudý počet dírek (na protáhnutí šňůrky – tkaničky) a sešít část A k části B (tedy dolní rovnou přerušovanou část přehnout napůl a sešít). Délka celé dolní přerušované části by se měla rovnat výšce od země přibližně ke kotníku vynásobené dvakrát.

poznámky:

  • šij navoskovanou pevnou nití následujícím stylem:

šev kůže

  • vhodnou přírodní impregnací je tuk nebo vosk, nejlépe tedy boty namaž vepřovým sádlem či včelím voskem, kůže déle vydrží
  • do bot je dobré si pořídit vložky, osvědčily se např. plstěné (vydrží rok až dva, dají se sehnat na trzích, především od Slovenských prodejců)